Warsztaty psychoedukacyjne dla dzieci

 

Oferta warsztatów psychoedukacyjnych dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat „Spotkanie z bajką terapeutyczną” na podstawie książki Barbary Krzemińskiej i Faustyny Krzemińskiej „Zaczarowany Cyrk Pana Teodora”

 

Zaczarowany Cyrk Pana Toodora okładki obie

Bajki terapeutyczne „Zaczarowany Cyrk Pana Teodora

Historie przenoszą czytelników do Zaczarowanego Cyrku Pana Teodora w mieście Zwierzaczkowie, ale jednocześnie opowiadają o zwykłych sytuacjach, jakie zdarzają się każdemu z nas i dotyczą zarówno dzieci, jak i rodziców.

Autorkami bajek są Barbara Krzemińska i jej córka Faustyna.

Barbara Krzemińska – psycholog, psychoterapeuta, z dorosłymi pracuje jako psychoterapeuta, z dziećmi prowadzi autorskie warsztaty terapeutyczne na podstawie napisanych przez nią bajek. Lubi spędzać czas z rodziną, kąpać się w morzu, piec ciasta, spacerować ze swoją labradorką Fifi.

 

Faustyna Krzemińska – córka Barbary, autorka ilustracji do bajek. Interesuje się przyrodą, a spośród zwierząt najbardziej lubi koty.

Bajki zaczęły powstawać podczas długich zimowych wieczorów. Początkowo wymyślała je mama Faustyny, z czasem Faustyna sama aktywnie włączyła się w tworzenie fabuły, a zwłaszcza nadawanie imion bajkowym bohaterom.

*** 

Celem warsztatów jest poznanie siebie – mocnych i słabszych stron, swoich uczuć i sposobów ich wyrażania, rozwijanie kreatywności osobowej, zwiększenie poczucia pewności siebie, redukowanie negatywnych zachowań (agresja, bierność, uległość, wycofanie), poznanie elementów treningu asertywności, nauka umiejętności odpoczywania i relaksu, kształcenie umiejętności społecznych – właściwa komunikacja, nawiązywanie relacji, reagowanie na przemoc, przyswojenie elementów dobrego wychowania, poszerzanie świadomości ważnych sytuacji w życiu – śmierć, choroba, hospitalizacja, adopcja.

Ogólny przebieg warsztatu: powitanie dzieci i zapoznanie z autorką bajek, wprowadzenie do konkretnego tematu warsztatu, przeczytanie wybranej bajki dotyczącej konkretnego warsztatu, uzewnętrznienie przeżyć i przemyśleń dzieci po wysłuchaniu bajki, ćwiczenia terapeutyczne w parach lub grupach wzmacniające zagadnienie, relaksacja, wizualizacja, rozmowa kierowana, zabawy terapeutyczne, dialog z dziećmi lub praca plastyczna dotycząca tematu bajki.

***

Tytuły i tematyka bajek: 

„O żyrafie z której wszyscy się śmieli” – tematyka warsztatu: Inny to nie znaczy gorszy.

„O misiu, który wyjadł tort” - tematyka warsztatu: Dobre i złe tajemnice (warsztat dotyczy zagadnień reagowania dzieci na cyberprzemoc, przemoc szkolną, wszelką krzywdę psychiczną, fizyczną i seksualną – ze strony rówieśników, jak i dorosłych). 

„O piesku, który uratował zwierzęta z pożaru” - tematyka warsztatu: Mój bohater.

„O kurce, która nie chciała sprzątać swojego pokoju” - tematyka warsztatu: Jakie są Twoje obowiązki?

„O słoniu, który umarł” - tematyka warsztatu: Oswajanie śmierci.

„O myszce, która zgubiła swoją mamę” - tematyka warsztatu: Po co nam uczucia?

„O koniach, kucykach, pegazach i jednorożcach, które się ciągle kłóciły” - tematyka warsztatu: Jak wyrażać swoją złość?

„O lisie, któremu było ciągle zimno” - tematyka warsztatu: Jak zaopiekować się sobą w chorobie?

„O żuberku Karolku, który bał się wychodzić z domku” - tematyka warsztatu: Co robić kiedy się boję?

„O delfince Martynie, która myślała, że jej smutek nie minie” - tematyka warsztatu: Odwaga pomaga.

„O sroce Heli, która myślała, że się nie ośmieli” - tematyka warsztatu: Jak wyrażać swoje zdanie, odmawiać i mówić o swoich potrzebach?

„O morsie Wiktorze, który kochał morze” - tematyka warsztatu: Warto mieć hobby.

„O pawianie Adamie, który nie znał manier” - tematyka warsztatu: Dobre maniery.

„O kangurze Arturze, który odkrył, że nie musi być idealny, bo może być sobą, może być naturalny” - tematyka warsztatu: Moje ciało pomaga mi zrozumieć siebie.

„O psach, które bardzo się kochały i murem za sobą stały” – Po co nam przyjaciele?

„O kotku Jurku, który cały dzień spał na murku” – Rozmowa z bliskimi osobami pomaga nam w problemach.

*** 

Czas trwania pojedynczego warsztatu: 1,50 godziny z przerwą

Maksymalna liczba uczestników w grupie pojedynczego warsztatu: 25 dzieci.

Oferta dla szkół podstawowych, przedszkoli, domów kultury, bibliotek: możliwość przeprowadzenia pojedynczego, wybranego warsztatu lub całego cyklu 16 warsztatów – w trybie co tydzień, bądź co dwa tygodnie (dla stałej grupy dzieci – maksymalnie 15 dzieci w grupie). Istnieje także możliwość przeprowadzenia pojedynczego spotkania autorskiego dotyczącego naszej książki w formie prezentacji – liczba uczestników nieograniczona.

Kontakt Barbara Krzemińska tel. 608-498-823   przemiana1@wp.pl